
Na myszach przeprowadza się najrozmaitsze doświadczenia. Często bada się na nich, z jaką siłą uzależnia dana substancja. Wstrzykuje się im np. marichuane, codziennie przez jakiś czas, np. miesiąc, a potem się ją odstawia i bada się zachowania myszy. Często myszkom zaszczepia się różne choroby i przeprowadza na nich doświadczenia ze szczepionkami. Są to czasem tak banalne choroby jak grypa czy ospa, ale też i poważne jak nowotwory czy choroby neurologiczne. Ostatnio bada się na myszach nawet choroby psychiczne takie jak na przykład psychopatyzm. Hehe, mysz psychopata XD .

Na myszach bada się też zjawiska fizyczne czy chemiczne. Ostatnio naukowcy wynaleźli ciecz którą da się... oddychać. oddychać jak powietrzem, tylko że to ciecz, jak np. woda. Oczywiście przy testach tej nowej substancji naukowcom dzielnie pomagali mali towarzysze - myszy. Niestety wiele z nich poległo...

Jak już wcześniej mówiłam, myszy są podatne na mutacje. Dlatego często przeprowadza się na nich różne eksperymenty genetyczne. Niedawno udało się naukowcom wyhodować na mysim grzbiecie... ludzkie ucho. Tak, ludzkie ucho... Słyszałam też o fosforyzujących myszach, ale nie wiem czy to prawda, czy tylko plotki.

Na myszkach przeprowadza się też doświadczenia neurologiczne. Ta mała czarna mysz ma na głowie implant (jak się dobrze przyjrzycie, temu czemuś na jej głowie, to zobaczycie że to wygląda jak wtyczka do kontaktu). Implant podłącza się do komputera i... można przesłać do mysiej głowy jakieś wspomnienie pod postacią obrazu, które nigdy nie miało miejsca. Hehe, to prawie jak Incepcja w realu XD .
W każdej sekundzie, gdzieś na świecie, w laboratorium jakaś mała bezbronna myszka oddaje swe życie za naukę. Uszanujmy to, bez nich nie odkrylibyśmy różnych szczepionek na groźne choroby, nie poznalibyśmy tajemniczego świata chemii organicznej, neuro-fizyki, czy genetyki.Te niepozorne stworzenia to mały, ale ważny fundament, budujący naszą cywilizację. Dlatego czasem, pomyślmy o tych futrzakach...
Tam jest mały fail, miało być że mysie DNA pokrywa się z naszym w 65% . Nie wiem, czemu napisałam 75% ...
OdpowiedzUsuńok :P
Usuń